I was born in Brumov, the Czech city located on foothills of the White Carpathiens, whose picturesque nature has already enchanted me as a child. During the childhood expeditions, I was the most fascinated by meeting wild animals. The desire to share these beautiful moments not only verbally has led me to get a film "photosniper" Zenith. However, I started to spend more time photographing after graduating from the Brno University of Technology when I settled in Zlin. The region where I photograph has extended to Vizovice and Hostyn Hills and the Beskydy Mountains.
With the transition to the digital Panasonic Lumix FZ30, a few other low quality photos have been taken. A big break happened in 2011, when I bought Canon Eos 60D with Canon 400/5.6 lens. In 2014 I upgraded my camera to the fullframe 6D and recently I have invested in the Sigma 120-300/2.8 lens.
I focus mainly on the photographing the cloven-hoofed wild animals and I try to approach and document their life. Many thanks to all who support me on my way by giving advices, tips or nice words. In particular, I thank my family for their patience and understanding of my passion.
Vyrůstal jsem v Brumově-Bylnici, městě ležícím v podhůří Bílých Karpat, jejichž malebná příroda mě již jako dítě očarovala. Během klukovských badatelských expedic mě nejvíce fascinovala setkání s divokou zvěří. Chuť podělit se o tyto krásné okamžiky nejen ve vyprávěních mě vedla k pořízení kinofilmové „fotopušky“ Zenith. Více jsem se ale fotografování začal věnovat až po úspěšném ukončení studií na VUT v Brně, kdy jsem se usadil ve Zlíně. Tím se také rozšířil region, kde fotím, o Vizovické a Hostýnské vrchy a Beskydy.
S přechodem na digitál Panasonic Lumix FZ30 vzniklo pár dalších technicky slabých záběrů „do šuplíku“. Velký zlom nastal až v roce 2011, kdy jsem si pořídil Canon Eos 60D, s objektivem Canon 400/5,6. V roce 2014 jsem upgradoval tělo na fullframe 6D a nejnovějším přírůstkem je objektiv Sigma 120-300/2,8. 
Zaměřuji se především na focení spárkaté zvěře a svými fotkami se snažím přiblížit a zdokumentovat její život. Děkuji všem, kteří mě na mé cestě podporují, ať už radami, tipy nebo slovy. Zejména pak děkuji rodině za trpělivost a pochopení.
Back to Top